


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.7 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.39 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Forward Current | 10 A |
| Forward Voltage | 940 mV |
| Average Rectified Current | 5 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 150 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 150 V |
| Element Configuration | Common Cathode |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 100 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100 A |
| Reverse Current | 100 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Reverse Voltage | 150 V |
Stock: 18
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40339
Ext.Price$0.40339
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40339 | $0.40339 |
| 10 | $0.32390 | $3.23900 |
| 25 | $0.29767 | $7.44175 |
| 50 | $0.27357 | $13.67850 |
| 100 | $0.25142 | $25.14200 |
| 300 | $0.24158 | $72.47400 |
| 500 | $0.23212 | $116.06000 |
| 1000 | $0.22019 | $220.19000 |
